Sorry, your browser doesn't support Java(tm).
Герметичні принципи
Космогонія. Уявлення про людину
Ехнатон
Посвячення
Мистецтво
_______________

Наступна сторінка:Ворота посвяти

Премудрість загробного світу

Молитви душам і богам

Живі символи Єгипту


    
    ПОХОДЖЕННЯ ЄГИПТЯН
    СТАНОВЛЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ РЕЛІГІЇ
    БОГИ ЄГИПТУ
    ХРАМИ

     Єгипет – грецька назва країни Кем (Кемі), що в перекладі означає "загадка, таємниця". Таємницею оповити все, що пов'язане із цією давньою землею.
    У V ст. до н е. "батько історії" давньорецький учений Геродот сказав про єгиптян, що вони "були першими, хто став споруджувати богам вівтарі, статуї й храми".. Інший великий грек – філософ Платон – відносив вчення мудрих єгипетських жерців до релігії Атлантиди, тобто щонайменше до X тис. до н.е.

    

ПОХОДЖЕННЯ ЄГИПТЯН

     Звідки прийшли єгиптяни? У таємних вченнях європейського середньовіччя їх називають хранителями мудрості атлантів. Дані археології, лінгвістики й етнографії начебто вказують на певне споріднення найдавнішої цивілізації Єгипту з культурами Сахари. У той час, коли там з'явилися наскальні малюнки, Сахара була цілком придатним для життя степом.
     Однак до VІ тис. до н.е. клімат у Північній Африці став сухішим, і тому деякі її народи спустилися з висохлих нагір'їв у долину річки Ніл, клімат якої із занадто вологого і нездорового, поступово став винятково сприятливим для життя. Це були народи. споріднені берберам; лінгвісти називають їх хамітами (таке збірне ім'я всіх аборигенних племен білої раси – мешканців Північно-Східної Африки).
     У долині Ніла хаміти зустрілися з племенами протосемітів (давньоєгипетська мова називається семіто-хамітською), які прийшли туди, а на крайньому півдні Єгипту – з негроїдними племенами. Останні, втім, майже не вплинули ні на мову, ні на зовнішній вигляд єгиптян – струнких смаглявих людей із прямим чорними волоссям й характерним мигдалеподібним розрізом очей. Такий тип сформувався, очевидно, вже в VІ тис. до н.е., коли зароджувалися основи єгипетської культури. Учені дізналися про цю культуру із археологічних розкопок, однак античні джерела (Платон) і легенди духовних орденів Європи (тамплієрів, розенкрейцерів) стверджують, що вона значно давніша.


     Єгипетські джерела теж дають деякі вказівки на походження єгиптян. У багатьох народів уявлення про сфери, куди поьрапляють душі померлих, пов'язані з легендарною прабатьківщиною. Єгиптяни, наприклад, поміщали країну покійних на заході. Це дійсно напрямок на Сахару (як, втім, і на платонівську Атлантиду).
     Однак найбільш архаїчний варіант єгипетських переказів про "блаженну землю" пов'язаний з північним напрямком. Саме на півночі лежала легендарна країна гіпербореїв, яка згадується в міфах багатьох народів. Єгиптяни навіть говорили про північ як про царство вічної ночі, хоча історичних даних про їхні подорожі в такі далекі країни не збереглося.
    
    

СТАНОВЛЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ РЕЛІГІЇ

     "Тексти пірамід" – найдавніші заупокійні молитви й гімни, описи діянь покійного, написані на стінах царських усипальниць в епоху Давнього Царства – дозволяють стверджувати, що відомий сьогодні єгипетський пантеон у цілому сформувався вже у першій половині ІІІ тис. до н.е.. Початок Давнього Царства, коли з безлічі дрібних князівств утворилися спочатку два царства (Верхній і Нижній Єгипет), а потім єдина централізована держава, більшість учених відносять до межі ІV-ІІІ тис. до н.е. Із цього часу й починається історія єдиної єгипетської релігії. Після деякого занепаду в період Середнього Царства (кінець Ш – початок ІІ тис. до н.е.) вона розцвіла в епоху Нового Царства й дожила до середини І тис. н.е.

Пирамида

    Зрозуміло, релігія не могла залишатися незмінною протягом досить тривалого часу. Змінювалося багато чого. Єгипетський пантеон у різні епохи очолювали різні божества, відповідно занепадали одні святилища й споруджувалися інші. Бачив Єгипет у середині ІІ тис. до н.е. і спробу ввести єдинобожжя (знаменита реформа фараона Ехнатона* – Аменхотепа ІV). І все-таки це була та сама релігійна система. Навіть завоювання Єгипту іншими народами не похитнуло основ богопоклоніня. Після того, як Єгипет у ІV ст. до н.е. став частиною імперії Олександра Македонського, а в І ст. до н.е. був завойований римлянами, богам завойовників і місцевим божествам довелося зживатися разом, нерідко передаючи свої функції один одному (це взагалі характерно для епохи еллінізму).
    Лише коли християнство стало домінуючою релігією у всьому Середземномор'ї й на Близькому Сході, колесо історії остаточно повернулося й світ єгипетських богів поступився місцем новій вірі.
     Чи вмерла тоді єгипетська релігія? Так, умерла як система суспільних богослужінь, як регулятор життя всіх верств населення. Але залишилося те, що можна назвати єгипетською мудрістю: багато символів і міфологічних образів Єгипту були сприйняті неофіційними, містичними напрямками у християнстві (почасти й в ісламі). Єгипетська за походженням символіка пронизує величні легенди таких духовних орденів Європи, як тамплієри й розенкрейцери, пізніше вона знаходить висвітлення в обрядах масонського ордену, проглядається в містичному вченні іудаїзму – каббалі.
    
    

БОГИ ЄГИПТУ

    Образ Образ бога Сонця – полум'яного Ра – зв'язує всі епохи існування єгипетської релігії, всі її богословські школи. Особливо шанували цього бога в місті Геліополі (у перекладі із грецького – "Місто Сонця"; у єгиптології склалася традиція називати єгипетські міста, богів тощо на грецький манер, хоча вченим відомі й давньоєгипетські назви). Шанування Сонця в тих або інших формах було властиве всім єгиптянам, і Ра згодом став загальнонаціональним богом.

Сонячний бог на небесній корові

    Чи був бог Ра для єгиптян єдиним богом, відносно якого інші божества були лише різними його проявами? Підстави для такого твердження є; може і фараон-реформатор Ехнатон, що спробував впровадити культ єдиного бога Атона (сонячний диск), прагнув знайти лише найбільш чисті форми для вираження таємної сутності єгипетського богослов'я.
     Єгиптологи визначають цю суть як єдинобожжя, виражене у формах багатобожжя. Особливо помітно це при розгляді епохи Нового Царства. У XІV ст. до н. е. фараон Аменхотеп ІV (Ехнатон) зробив спробу скасувати формальні теологічні складності, увівши єдиний божественний символ – сонячний диск, вкрай простий і ясний. За часом ця реформа приблизно збігається з введенням монотеїзму (віри в єдиного Бога) серед іудеїв. Це міг бути своєрідний знак часу, одкровення вищих істин, явлених різним народам.
    Прийнявши ім'я Ехнатон (Бажаний Атону), фараон-реформатор заснував нову столицю Єгипту Ахетатон, на будівництво якої були зібрані кращі майстри. Натхнене новими ідеями, мистецтво того часу досягло небувалих раніше висот – досить згадати скульптурні портрети Нефертіті, дружини Ехнатона (є припущення, що саме вона була натхненницею реформ). Однак релігійні реформи зачепили нтереси занадто багатьох людей, насамперед жерців, які не прийняли нову релігію. Тому незабаром після смерті Ехнатона Єгипет повернувся до колишніх правил поклоніння богам.
     Формально єгипетська релігія була, звичайно, політеїстичною, тобто там існувало "багатобожжя". Кожний з десятків єгипетських номів (князівств) шанував свого місцевого бога.

Амон, Ра, Птах, Хонсу, БесАнубіс, Сехмет, Бастет, Хатхор


    Серед богів, у яких вірили єгиптяни, не так вже багато антропоморфних (людиноподібних) персонажів: творець Птах, бог Амон разом із дружиною Мут і сином Хопсу, Ісіда й Осіріс (про неї буде розказано докладніше), покровителька любові й веселощів Хатор... Найчастіше єгиптяни зображували богів з тілом людини й головою тварини. Так, дружина Птаха – войовнича Сехмет – мала голову левиці; бог мудрості Тот – голову птаха ібіс; Гор – соколину голову; Себек – крокодилячу; Хнум – баранячу... Сам великий бог Ра з'являвся то старцем Атумом, то мумією, то скарабеєм Хепрі, а свого головного ворога, змія Апога, Ра перемагає, перевтілившись на симпатичного вогненно-рудого кота.
    Цю картину ще більше урізноманітнює та обставина, що боги Єгипту мали своїх священних тварин. Таку форму релігії вчені називають зоолатрією (у перекладі із грецького – "поклоніння тваринам"). Втім, навряд чи можна стверджувати, що єгиптяни обожнювали тварин, – скоріше, їхній вигляд (дуже вишуканий і облагороджений) асоціювався в них з конкретними якостями того або іншого божества, служив вмістищем певних сил божественної душі.
    Але й живих носіїв цього вигляду – корів, кішок, баранів, биків, ібісів, павіанів, змій, риб тощо – дуже шанували; деякі з них стали загальнонаціональними символами. Убивця кішки – священної тварини богині Бастет – міг бути засуджений до смерті... Деяких тварин, які спеціально відбиралися й жили при храмах, після смерті муміфікували, як фараонів. Ціла усипальниця муміфікованих биків Аписів була виявлена в XІХ ст. у районі Мемфіса (Апіс був присвячений Ра й деяким іншим богам). У музеях можна побачити й мумії кішок, маленькі тільця яких загорнені любовно, немов дитячі.
    
     До 1822 р., коли французький учений Франсуа Шампольон знайшов ключ до розшифровки єгипетських ієрогліфів, панувало уявлення, що єгиптяни були примітивними фетишистами, тобто поклонялися звірам, каменям, світилам. Тепер відомо, що це не так. Звірині, рослинні, астральні символи виражали для єгиптян різні аспекти божественних сутностей. А систематизувати фантастично багатоликий світ єгипетських богів допомагають теогонії й космогонії – міфи про походження богів і світу.

           
         Анубіс над муміей

    

ХРАМИ

    Уявлення про створення світу відбивалися в релігійному мистецтві й храмовій архітектурі. В епоху Давнього Царства виробилася форма обеліска як сонячного символу (гігантський обеліск становив головну частину найдавнішого відомого нам сонячного храму Єгипту). А вершина обеліска являє собою піраміду – сакральну (священну) форму, відображену в одному із чудес світу – гігантських пірамідах фараонів Хеопса, Хефрена й Мікерина. Така гробниця у формі споконвічної гори, "святині Бенбен", повинна була допомогти фараонові воскреснути у вічності – народитися, подібно до бога-дитини Нефертума, у квітці містичного лотоса, який, відповідно до деяких космогонічних вчень Єгипту, розпустився на зорі створення на вершині первинної гори.      Обеліск не зникає з єгипетського храмового зодчества й пізніше, в епоху Нового Царства, коли формується сонячний культ Амона-Ра (Амон спочатку був богом міста Фіви, яке у Новому Царстві стало столицею Єгипту).

Карнакский храм. Фараон

Галерея

Обеліски стали поміщати біля входу в храм, архітектурний простір якого йде не вверх (як, наприклад, у більшості християнських або індуїстських храмів), а в глибину: система відкритих дворів з вівтарями веде у свята святих – приміщення, занурене в таємничий напівморок (лише в часи Ехнатона все богослужіння проходило під відкритим небом, під променями сонця). Внутрішні приміщення храмів розділені колонами, які увінчані капітелями у вигляді лотоса або жмутків папірусу. Такий вигляд мали знамениті храмові комплекси Луксор і Карнак.
     Приблизно із часів створення єдиного Египту, з першої династії Давнього Царства, почали обожнювати й самого фараона – носія давньої ідеї священного царя-жерця, "сина Сонця". Відомий випадок обожнювання й простого єгиптянина – мудреця, будівельника пірамід і цілителя Імхотепа (греки ототожнювали його з богом Асклепієм).
    

Алея сфінксів. Луксор Луксор. Обеліск Храми Луксору Гор у храмі в Едфу  Фасад храму у Абу-Сімбелі


Наступна сторінка:     Ворота посвяти     Премудрість загробного світу     Молитви душам і богам     Живі символи Єгипту


Світові релігії.
 Шляхи духовного розвитку

Світові релігії. Шляхи духовного розвитку

Езотерична 
картина світу

Езотерична картина світу
ДОДОМУ